Menu

PARAFIALNY ZESPÓŁ CHARYTATYWNY

WAŻNY KOMUNIKAT

W Banku Spółdzielczym w Rychtalu istnieje konto naszej parafii: Spółdzielczy Bank Ludowy w Kępnie o/ Rychtal 27841300000500144320000002 Rodzina chcąca wspomóc osobę chorą lub poszkodowaną w wyniku zdażeń losowych, może wpłacić na nie dowolną sumę pieniędzy, zaznaczając dla kogo są one przeznaczone. Wpłacone pieniądze przekażemy osobie lub rodzinie poszkodowanej. Z wpływów i rozchodów rozliczamy się przed parafią na końcu każdego roku kalendarzowego. Myślę, że ta forma wzajemnej pomocy jest w takich sytuacjach najlepsza, niekrępująca dla poszkodowanych przez los  i nie budząca żadnych kontrowersji. Numer konta znają również Panie pracujące w Banku Spółdzielczym w Rychtalu. 

PARAFIA RYCHTAL WŁĄCZA SIĘ W NIESIENIE POMOCY POTRZEBUJĄCYM W POLSCE I NA ŚWIECIE

( Przykładowe akcje pomocy organizowane przez parafię w Rychtalu)

19.02.2023r.

Mieszkańcy parafii Rychtal wsparli poszkodowanych w wyniku nawałnic, które przeszły przez miejscowości leżące na terenie diecezji kaliskiej kwotą 1540 zł. zebraną po Mszach Świętych w niedzielę 27 lutego 2022 roku.

Foto: zpleszewa.pl

Na operację serca Mateusza Słowikowskiego z Krążkowych w lutym 2022 roku przeprowadziliśmy zbiórkę bilonu o nominałach do 50 gr. Zbiórka przyniosła kwotę 3.197zł. 95gr. Wcześniej na ten sam cel przekazaliśmy 1250 zł.

Wyprawki zawodowe i pakiety edukacyjne dla młodych mam w Republice Środkowoafrykańskiej.

Pomoc dla pensjonariuszy DPS w Wałbrzychu.

Pomoc dla mieszkańców Bejrutu.

Pomoc dla mieszkańców Syrii.

Pomoc dla dotkniętych trzęsieniem ziemi we Włoszech.

Pomoc dla uczennicy Gimnazjum w Rychtalu.

Pomoc dla mieszkańców Tybetu.

WARTO PRZEMYŚLEĆ!

Kazanie w oparciu o ewangeliczną przypowieść o bogaczu i Łazarzu, wygłoszone przez ks. Mariusza Białobłockiego podczas Mszy Świętej pogrzebowej św. pam. Ryszarda Dydaka "Krecika" w kościele w Rychtalu 21.07.2014r.

św. pam. Ryszard Dydak.

Moi drodzy! Każdy człowiek ma swoją godność i jeżeli nie stracił swojej godności, robiąc komuś wielką krzywdę, należy mu się szacunek. To, jak podchodzimy do innych ludzi, jest również miarą naszego człowieczeństwa. Św. pam. Ryszard, którego dzisiaj żegnamy żył wśród nas ponad 20 lat. Niektórzy spotykając go myśleli pewnie: To Krecik - bezdomny, pijak, niezaradny, nic nie wart. Nie poradził sobie w społeczeństwie, więc go wypluło. Tak mogli go oceniać jednak tylko ci, którzy nic o nim nie wiedzieli, którzy też nie rozumieją czym jest   bezdomność. Tymczasem bezdomnym można stać się z tygodnia na tydzień. Choroba, długi, alkoholizm, bezrobocie, załamanie psychiczne, kłopoty rodzinne i na końcu - ulica. Grobem zmarłych jest serce każdego z nas, w którym żyje pamięć o człowieku, wspomnienia i ciepłe uczucia. Ryszard spotkał na szczęście w Rychtalu także ludzi o wielkim sercu. Muszę wspomnieć dziś w tym miejscu św. pam. Pana Mariana, którego dom przez lata był dla niego przystanią. Ryszard mógł też zawsze liczyć na pomoc kilku rodzin, Gminnego Ośrodka Pomocy Społecznej i Urzędu Gminy Rychtal a w ostatnim czasie pielęgniarki Pani Zofii z Kędzierzyna. Dał się nam poznać jako człowiek religijny, uczciwy, przypominał biblijnego Łazarza z przypowieści Chrystusa. Moi drodzy! Na cmentarzach komunalnych wielkich miast znajdują się kwatery z grobami bezdomnych. Niektórzy ludzie sprzątając groby swoich bliskich wyrzucają  na ich mogiły stare znicze, śmieci i zeschłe liście. Żyjemy  jednak w czasach w których bezdomność może dotknąć prawie każdego. Wielu ludzi starszych żyje samotnie, rodziny dawno o nich zapomniały. Czasem więc zmarłą, samotną osobę znajduje się w jej  mieszkaniu po kilkunastu dniach. Nie ma kontaktu z jej bliskimi, pogrzeb odbywa się w obecności kilku osób. Dziś Pan Jezus mówi do nas: Dla tych, co ubodzy - całe Królestwo! Dla tych, co cisi i popychani – cała ziemia na własność. Dla tych, co skrzywdzeni niesprawiedliwością - nasycenie na zawsze. Dla tych, co umieli przebaczyć bliźniemu, choć ich bardzo zranili - miłosierdzie na wieki. Dla tych, co wytrwali w pokusach czystości – niezmierna radość oglądania miłości. Dla tych, co chcą pokoju, choć im inni go burzą - pokój serca na wieki, jak pokój syna na ramionach ojca. Dla tych, którzy prześladowani z powodu wiary i uczciwości, którzy oplotkowani i zniszczeni kłamstwami – nagroda w niebie. Moi drodzy! Modlimy się dzisiaj o Niebo dla Ryszarda. O smaku nieba mówi nam dzisiaj sam Jezus. Dlatego zróbmy wszystko, by też poczuć smak nieba. Bo niebo to nie ten świat z jego pogardą dla człowieka. Każdy, kto choć raz w życiu pochylił się nad człowiekiem potrzebującym, takim współczesnym Łazarzem i zobaczył w nim Chrystusa, poczuł smak nieba, ten wszystko uczyni, aby się tam dostać. Dlatego zróbmy wszystko, by poznać smak nieba, zanim gwoździe przybiją naszą własną trumnę. Amen

Parafianie rychtalscy wspierają Warsztaty Terapii Zajęciowej nabywając ozdoby wielkanocne wykonane przez ich uczestników. Wielkanoc 2014r.

PROJEKT WIELKI POST 2013r.

Caritas Parafii Rychtal organizuje w ramach jałmużny postnej zbiórkę żywności o długim terminie przydatności do spożycia oraz środki czystości dla najbardziej potrzebujących mieszkańców naszej parafii. Zakupione w miejscowych sklepach towary można pozostawić w wyznaczonych przez właścicieli miejscach. Akcja potrwa do niedzieli palmowej. Za sumę 680 zł. zebraną w Środę Popielcową zakupiliśmy już środki czystości przeznaczone na ten cel. Wszystkim ofiarodawcom składamy serdeczne podziękowanie.

KONTO PARAFIALNE

Spółdzielczy Bank Ludowy Kępno / o. Rychtal 27 8413 0000 0500

1443 2000 0002

Dzisiaj jest

niedziela,
28 maja 2023

(148. dzień roku)

Święta

Niedziela, VIII Tydzień zwykły
Rok A, I
Niedziela Zesłania Ducha Świętego

Licznik

Liczba wyświetleń:
5563108

Wyszukiwanie