Menu

PARAFIALNY ZESPÓŁ CHARYTATYWNY

1.Elżbieta Łubieńska-Kopeć

2.Łucja Pilarczyk

3.Maria Kindler

4.Anita Gabor

5.Barbara Owoc

 

ZADANIA PARAFIALNEGO ZESPOŁU CARITAS

Zadania Parafialnego Zespołu Caritas wynikające z misji Kościoła obejmują: Organizowanie i świadczenie konkretnej pomocy potrzebującym, a w szczególności: chorym, niepełnosprawnym, osobom starszym, rodzinom wielodzietnym przeżywającym trudności, samotnym matkom, osobom ubogim i przeżywającym inne trudności Systematyczne i pełne rozpoznawanie potrzeb pomocy charytatywnej na terenie parafii poprzez: współpracę z ośrodkiem pomocy społecznej, współpracę z innymi organizacjami o charakterze charytatywnym, z zachowaniem właściwej sobie katolickiej inspiracji, mobilizację charytatywną całej wspólnoty parafialnej do praktykowania miłosierdzia modlitwą i czynem, poprzez: przygotowanie akcji charytatywnych i ich realizację oraz aktywne uczestniczenie w projektach podejmowanych przez Caritas Diecezjalną.

WAŻNY KOMUNIKAT

W Banku Spółdzielczym w Rychtalu istnieje konto naszej parafii. Osoba chcąca wspomóc osobę poszkodowaną w wyniku np. pożaru czy innych zdażeń losowych, może wpłacić na nie dowolną sumę pieniędzy, zaznaczając dla kogo są one przeznaczone. Wpłacone pieniądze systematycznie będziemy wraz z Panią skarbnik Rady Ekonomicznej przekazywać osobie lub rodzinie poszkodowanej. Z wpływów i rozchodów rozliczać będziemy się przed parafią na końcu każdego roku kalendarzowego. Myślę, że ta forma wzajemnej pomocy jest w takich sytuacjach najlepsza, niekrępująca dla poszkodowanych przez los  i nie budząca żadnych kontrowersji. Numer konta znają również Panie pracujące w Banku Spółdzielczym w Rychtalu. 

PARAFIA RYCHTAL WŁĄCZA SIĘ W NIESIENIE POMOCY POTRZEBUJĄCYM W POLSCE I NA ŚWIECIE

WARTO PRZEMYŚLEĆ

Kazanie w oparciu o ewangeliczną przypowieść o bogaczu i Łazarzu, wygłoszone przez ks. Mariusza Białobłockiego podczas Mszy Świętej pogrzebowej św. pam. Ryszarda Dydaka "Krecika" w kościele w Rychtalu 21.07.2014r.

św. pam. Ryszard Dydak.

Moi drodzy! Każdy człowiek ma swoją godność i należy mu się szacunek. To, jak podchodzimy do innych ludzi, jest również miarą naszego człowieczeństwa. Św. pam. Ryszard, którego dzisiaj żegnamy żył wśród nas ponad 20 lat. Niektórzy spotykając go myśleli pewnie: To Krecik - bezdomny, pijak, niezaradny, nic nie wart. Nie poradził sobie w społeczeństwie, więc go wypluło. Tak mogli go oceniać jednak tylko ci, którzy nic o nim nie wiedzieli, którzy też nie rozumieją czym jest   bezdomność. Tymczasem bezdomnym można stać się z tygodnia na tydzień. Choroba, długi, alkoholizm, bezrobocie, załamanie psychiczne, kłopoty rodzinne i na końcu - ulica. Grobem zmarłych jest serce każdego z nas, w którym żyje pamięć o człowieku, wspomnienia i ciepłe uczucia. Ryszard spotkał na szczęście w Rychtalu także ludzi o wielkim sercu. Muszę wspomnieć dziś w tym miejscu św. pam. Pana Mariana, którego dom przez lata był dla niego przystanią. Ryszard mógł też zawsze liczyć na pomoc kilku rodzin, Gminnego Ośrodka Pomocy Społecznej i Urzędu Gminy Rychtal a w ostatnim czasie pielęgniarki Pani Zofii z Kędzierzyna. Dał się nam poznać jako człowiek religijny, uczciwy, przypominał biblijnego Łazarza z przypowieści Chrystusa. Moi drodzy! Na cmentarzach komunalnych wielkich miast znajdują się kwatery z grobami bezdomnych. Niektórzy ludzie sprzątając groby swoich bliskich wyrzucają  na ich mogiły stare znicze, śmieci i zeschłe liście. Żyjemy  jednak w czasach w których bezdomność może dotknąć prawie każdego. Wielu ludzi starszych żyje samotnie, rodziny dawno o nich zapomniały. Czasem więc zmarłą, samotną osobę znajduje się w jej  mieszkaniu po kilkunastu dniach. Nie ma kontaktu z jej bliskimi, pogrzeb odbywa się w obecności kilku osób. Dziś Pan Jezus mówi do nas: Dla tych, co ubodzy - całe Królestwo! Dla tych, co cisi i popychani – cała ziemia na własność. Dla tych, co skrzywdzeni niesprawiedliwością - nasycenie na zawsze. Dla tych, co umieli przebaczyć bliźniemu, choć ich bardzo zranili - miłosierdzie na wieki. Dla tych, co wytrwali w pokusach czystości – niezmierna radość oglądania miłości. Dla tych, co chcą pokoju, choć im inni go burzą - pokój serca na wieki, jak pokój syna na ramionach ojca. Dla tych, którzy prześladowani z powodu wiary i uczciwości, którzy oplotkowani i zniszczeni kłamstwami – nagroda w niebie. Moi drodzy! Modlimy się dzisiaj o Niebo dla Ryszarda. O smaku nieba mówi nam dzisiaj sam Jezus. Dlatego zróbmy wszystko, by też poczuć smak nieba. Bo niebo to nie ten świat z jego pogardą dla człowieka. Każdy, kto choć raz w życiu pochylił się nad człowiekiem potrzebującym, takim współczesnym Łazarzem i zobaczył w nim Chrystusa, poczuł smak nieba, ten wszystko uczyni, aby się tam dostać. Dlatego zróbmy wszystko, by poznać smak nieba, zanim gwoździe przybiją naszą własną trumnę. Amen

Parafianie rychtalscy wspierają Warsztaty Terapii Zajęciowej nabywając ozdoby wielkanocne wykonane przez ich uczestników. Wielkanoc 2014r.

PROJEKT WIELKI POST 2013r.

Caritas Parafii Rychtal organizuje w ramach jałmużny postnej zbiórkę żywności o długim terminie przydatności do spożycia oraz środki czystości dla najbardziej potrzebujących mieszkańców naszej Parafii. Zakupione w miejscowych sklepach towary można pozostawić w wyznaczonych przez właścicieli miejscach. Akcja potrwa do niedzieli palmowej. Za sumę 680 zł. zebraną w Środę Popielcową zakupiliśmy już środki czystości przeznaczone na ten cel. Wszystkim ofiarodawcom składamy serdeczne podziękowanie.

Dzisiaj jest

poniedziałek,
18 listopada 2019

(322. dzień roku)

Polecamy strony

Licznik

Liczba wyświetleń:
3897030

Wyszukiwanie