PEREGRYNACJA KOPII CUDOWNEGO WIZERUNKU M.B. JASNOGÓRSKIEJ

Peregrynacja to za słownikiem języka polskiego to dłuższa podróż lub wędrówka. Idea peregrynacji kopii jasnogórskiego obrazu po Polsce sięga roku 1956 i wydarzeń związanych ze składanymi wówczas Jasnogórskimi Ślubami Narodu. "Matko przyjdź do nas! Matko bądź z nami!" wołały zgromadzone 26 sierpnia 1956 r. na Jasnej Górze tłumy, gdy obraz Matki Bożej niesiony był w procesji na Wałach.Ostatecznie zamysł peregrynacji przedstawiony został przez kard. Wyszyńskiego, już po uwolnieniu go z odosobnienia w 1956 r. W okresie Wielkiej Nowenny kopia cudownego obrazu miała nawiedzić wszystkie polskie parafie. Peregrynacja była ważnym elementem przygotowań do Milenium Chrztu Polski.W lutym 1957 r. jasnogórscy paulini rozpoczęli przygotowywanie kopii. Pracę tę powierzono dziekanowi Wydziału Sztuk Plastycznych Uniwersytetu im. Mikołaja Kopernika w Toruniu prof. Leonardowi Torwirtowi. 14 maja 1957 r. kopia obrazu poświęcona została w Rzymie przez papieża Piusa XII, który zaakceptował ideę peregrynacji.Uroczystość rozpoczęcia Milenijnego Nawiedzenia odbyła się 26 sierpnia 1957 r. na Jasnej Górze w obecności całego Episkopatu Polski i wielkiej rzeszy pielgrzymów. Nastąpił wówczas m.in. obrzęd "pocałunku" czyli zetknięcia kopii obrazu z cudownym oryginałem. Peregrynacja po Polsce rozpoczęła się 29 sierpnia od Archikatedry Warszawskiej. Mimo piętrzących się trudności ze strony komunistycznych władz, do milenijnego roku 1966 kopia obrazu nawiedziła 10 polskich diecezji. 2 września 1966 r. na trasie między Warszawą a Katowicami obraz został "aresztowany" przez funkcjonariuszy MO i przewieziony na Jasną Górę. Pilnowany tam był całodobowo przez milicję, która dodatkowo kontrolowała wszystkie pojazdy wjeżdżające i opuszczające Sanktuarium. Uwięzienie kopii obrazu trwało 6 lat. Peregrynacja jednak była kontynuowana.Od 4 września 1966 r. Matka Boża nawiedzała polskie diecezje w symbolu pustych ram, ewangeliarza i świecy. Obraz powrócił na trasę nawiedzenia 18 czerwca 1972 r.Uroczyste nabożeństwo dziękczynne za niezwykle liczne łaski pierwszego Nawiedzenia - odnawianie życia sakramentalnego, małżeńskiego, pojednania w rodzinach, deklaracje trzeźwościowe - odbyło się na Jasnej Górze 12 października 1980 r. Do tego czasu kopia obrazu nawiedziła ponad 8 tys. kościołów i kaplic w 7 150 parafiach. Od 1985 r. trwa druga peregrynacja kopii cudownego obrazu po Polsce*. Uroczystości w Kaliszu 11 września 2010r. rozpoczęły peregrynację obrazu Matki Bożej Jasnogórskiej po naszej diecezji. W Wielkim Poście w dniu 2 kwietnia 2011 roku kopia cudownego obrazu gościła w naszej parafii. Czas nawiedzenia obrazu poprzedziły parafialne rekolekcje poprowadzone przez Ojców Franciszkanów z Osiecznej - O. Alberta i O. Augustyna.

HISTORYCZNE ZDJĘCIA Z NAWIEDZENIA RYCHTALA PRZEZ OBRAZ M.B. JASNOGÓRSKIEJ W ROKU 1977

REPORTAŻ FOTOGRAFICZNY Z PRZEBIEGU NAWIEDZENIA PARAFII PRZEZ CUDOWNY WIZERUNEK M.B. JASNOGÓRSKIEJ W DNIACH 2 I 3 KWIETNIA 2011R.

Foto: Piotr Szczurek