Konto parafialne

Spółdzielczy Bank Ludowy w Kępnie o/ Rychtal 27841300000500144320000002

Serdecznie dziękuję wszystkim, którzy swoimi ofiarami wspierają dzieło renowacji zabytkowego kościoła w Rychtalu. Dzięki zaangażowaniu parafian oraz darczyńców spoza parafii udało nam się wykonać bardzo wiele projektów mających przywrócić piękno rychtalskiej świątyni. Wśród nich należy wymienić odnowę wnętrza, wymianę dachu, renowację elewacji, odwilgocenie murów, zakup trzech  zegarów wieżowych oraz kurantów, odnowienie i wyposażenie kaplicy przedpogrzebowej, wykonanie WC przy kościele, budowę kaplicy Św. Ojca Pio, postumentu z popiersiem św. JP II, oświetlenie terenu przykościelnego oraz wyposażenie świątyni w nowoczesne nagłośnienie, ekran ledowy i liczne nowe sprzęty służące liturgii. W roku 2011 wysiłkiem parafian udało się wymienić zniszczony chodnik betonowy wokół świątyni na wykonany z kostki granitowej. W latach 2013 - 2015 trwały prace związane z wymianą bardzo zniszczonego starego  parkanu okalającego teren kościoła od strony południowej, wschodniej i zachodniej oraz wszystkich bram i furtek. Od strony północnej, czyli od ulicy Ogrodowej ogrodzenie stanowił do niedawna płot z siatki. Postanowiliśmy również z tej strony wybudować parkan z cegły by otoczenie rychtalskiej świątyni było jednolite i podkreślało jej historyczny charakter. Pod koniec 2015r. zostało założone ogrzewanie nadmuchowe kościoła. Koszt urządzeń i instalacji był wysoki, jednak efekty jego działania są odczuwalne, ponieważ  temperatura zimą w kościele wynosiła ok. 3-4 stopni. Dziś możemy uzyskać dowolną temperaturę, zwykle, by nie zmarznąć wystarcza już 10-12 stopni. W 2016r. rozpoczęliśmy prace remontowe dachu wieży kościelnej. Udało się wymienić blachę od strony północnej i zachodniej. Ze względu na wysoki koszt, prace będą kontynuowane w kolejnych latach. W 2017r. został wymieniony 114 - letni dach plebanii. Zostało pomalowane wnętrze świątyni, kaplicy przedpogrzebowej i toalety parafialnej. Zakupiliśmy cztery nowe konfesjonały oraz chodniki dywanowe do koscioła. Z wszystkich składanych ofiar i inwestycji dokonujemy rozliczenia Rady Ekonomicznej. Za wsparcie finansowe naszych inwestycji wyrażam serdeczne podziękowanie wszystkim ofiarodawcom.

Ks. kan. Mariusz Białobłocki - proboszcz.

Nowy parkan od strony ulicy Ogrodowej.

Plan zagospodarowania zieleni wokół kościoła w Rychtalu

Koncepcja zagospodarowania obejścia naszego kościoła przygotowana przez uczniów III klasy Technikum Architektury Krajobrazu w Zespole Szkół Ponadgimnazjalnych nr 1 w Kępnie w składzie: Agata Banaszak, Dominika Duczmal, Wioletta Głąb, Kasia Jeziorna, Oktawia Mikołajczyk, Natalia Niechciał, Judyta Nowak, Natalia Olek, Patryk Parusiński, Kinga Pichlak, Weronika Siemieniec, Katarzyna Wężyk, Klaudia Zagórska, Miłosz Zawada, Aleksandra Zimoch pod kierunkiem architekta krajobrazu Anny Chrząstowskiej.

Uczniowie Zespołu Szkół nr 1 w Kępnie z klasy trzeciej o profilu Architektura Krajobrazu wraz z Panią inż Anną Chrząstowską podczas wizyty w Rychtalu w grudniu 2014r.

Pamiątkowy dokument potwierdzający pracę parafian przy renowacji kościoła w 1945r.

Projekt rewitalizacji plebanii w Rychtalu według rysunków z 1905 roku

(Autor: Maciej Oscenda)

Niezrealizowany projekt kutego ogrodzenia przed plebanią w Rychtalu, którą na archiwalnych fotografiach, podobnie jak dziś otacza ceglany parkan.

wtorek,
24 kwietnia 2018

Wtorek, IV Tydzień Wielkanocny
Rok B, II