Menu

SCHOLA FIO

W sobotę 21 stycznia 2023r. Schola FIO obchodziła jubileusz 10-lecia działalności. Liczna grupa dzieci i młodzieży, prowadzona przez Panią Marlenę Opac i Pana Tomasza Talara oraz realizatora dźwięku Pana Tomasza Dziergwę uświetnia liturgię koncertuje, bierze udział w przeglądach i festiwalach muzyki chrześcijańskiej w których odnosi wielkie sukcesy, wydaje płyty, organizuje wspólne wyjazdy integracyjne i promuje wspaniałe wartości płynące ze wspólnego obcowania z muzyką. Ciężka praca, systematyczne próby i ogrom przygotowań dały efekt w postaci wyjątkowego koncertu, który zgromadził wielu mieszkańców Rychtala i gości. Schola FIO łączy pokolenia dlatego w występie wzięli udział jej dawni członkowie oraz rychtalski chór na czele z organistą Michałem Stasiakiem. Wspólne śpiewanie zawiązało pomiędzy uczestnikami wyjątkowe więzi, dzięki czemu stworzyli prawdziwą wspólnotę na czele z prowadzącymi, którzy wkładają w tworzenie tej grupy całe swoje serce. Serdecznie gratuluję pięknego jubileuszu! Ks. Mariusz Białobłocki

Pierwszy występ Scholi pod kierunkiem Pani Marleny Opac i Pana Tomasza Talara miał miejsce w niedzielę 17.02.2013r. podczas Mszy Św. o godz. 11.00. Do Scholi Fio należą uczniowie ze szkoły podstawowej.

Foto Wojciech Ohlaszeny.

Niemal ciągle, a na pewno kilkadziesiąt minut dziennie towarzyszy nam jakaś muzyka. Gwizdamy w drodze do pracy. Niektórzy mruczą pod prysznicem. Inni po prostu śpiewają przygotowując posiłek...  A jeśli zwrócić uwagę na fakt, że nasza mowa to też specyficzny rodzaj śpiewu, to już możemy niemal z całą pewnością powiedzieć, że śpiewamy na okrągło. Ta, można by rzec, konieczność, potrzeba, dążenie do wyrażania swoich myśli czy uczuć w ten właśnie sposób ma swoje źródło już u początków istnienia ludzkości. Jest też głęboko zakorzeniona w naszej chrześcijańskiej – i nie tylko chrześcijańskiej – tradycji. Sporo fragmentów Pisma Świętego jest dzisiejszą "piosenką". Świetnym przykładem może być  Księga Psalmów. Ale nie tylko tutaj napotykamy na elementy śpiewu, czy raczej wyrażania swojej wiary przez śpiew. Zobaczmy na fragment Księgi Wyjścia (Wj 15, 1-21). Naprawdę można by takich miejsc wymieniać sporo. Święty Augustyn – doktor Kościoła – powiedział "Kto śpiewa, dwa razy się modli". Złośliwi mówią, że "kto dobrze śpiewa, dwa razy się modli" z naciskiem na słowo dobrze. Ale co rozumieć pod pojęciem "dobrze"? Tu doszukiwalibyśmy się raczej znaczenia tego słowa jako:  z zaangażowaniem, z poświęceniem, z przyjemnością... Bo przecież "...śpiewać każdy może...". Ale ważne żeby – jeśli chodzi o śpiewy liturgiczne – robił to z zaangażowaniem i wiarą. Tomasz Talar

Schola podczas XII Rozpoczęcia Sezonu Motocyklowego z Mszą Św. na rychtalskim Rynku 30.04.2023r.

Schola FIO podczas Mszy Św. rozpoczynającej sezon motocyklowy w Rychtalu 30.04.2022r.

Schola FIO podczas koncertu charytatywnego kolęd i pastorałek dla Wojtusia z Rychtala 4.01.2020r.

Organiści, chórzyści oraz wszyscy zaangażowani w oprawę muzyczną liturgii w kościele w Rychtalu po Mszy Świętej z okazji wspomnienia św. Cecylii. 17.11.2019r.

Schola FIO podczas Mszy Św. dla motocyklistów 11.05.2019r.

NOWA PŁYTA !

"Tylko jedna jest taka noc" To już druga płyta wydana przez pasjonatów musica sacra z Rychtala. Na płycie, której premiera miała miejsce w Boże Narodzenie 2018 roku znalazło się 9 kolęd i pastorałek w wykonaniu Chóru i Scholi FIO. 

8 września 2018r. mieszkańcy Powiatu Kępińskiego dziękowali za zebrane plony ziemii. Uroczystą Mszę Świętą uświetniła Schola FIO.

Dnia 6.01.2018r. w kościele w Rychtalu miał miejsce koncert pt. Betlejem - Dom Chleba.

Schola po Mszy Św. z okazji wspomnienia św. Cecylii - Patronki muzyki kościelnej 19.11.2017r.

WIELKI SUKCES SCHOLI FIO !

1. 26 października 2017r. w Przygodzicach koło Ostrowa Wlkp. odbył się XI Przegląd Piosenki Chrześcijańskiej w którym wzięło udział ponad 400 osób. W kategorii zespołów nasza Schola FIO zdobyła drugie miejsce a Hanna Talar wyróżnienie w kategorii solistów. Jest to wielki sukces dzieci i młodzieży a także powód do satysfakcji dla prowadzących Scholę p. Marleny Opac i p.Tomasza Talara oraz realizatora dźwięku p.Tomasza Dziergwy. Wszyscy jesteśmy dumni i życzymy FIO dalszych sukcesów.

Schola podczas Mszy Św. w uroczystość Bożego Ciała sprawowanej na rychtalskim Rynku 15.06.2017r.

Kolejne pokolenie utalentowanych muzycznie dzieci ze Scholi FIO prowadzi śpiew podczas Mszy Świętej w niedzielę 11.06.2017r.

ZŁOTA SCHOLA !

W niedzielę 8 stycznia 2017r. Schola FIO po raz trzeci zajęła pierwsze miejsce w Powiatowym Festiwalu Kolęd i Pastorałek w Bralinie. W piątej edycji Festiwalu Schola zaśpiewała jedną z najbardziej znanych kolęd - “Cicha noc”. W grupie wiekowej klas IV - VI trzecie miejsce wśród solistów zdobyła Hanna Talar. 

Wszyscy, którzy troszczą się o muzykę sakralną w naszej parafii po Mszy Św. z okazji wspomnienia św. Cecylii 20.11.2016r.

Sesja zdjęciowa Scholi FIO na dawnej stacji PKP w Rychtalu

13.07.2016r.

Foto: Wojciech Ohlaszeny

Foto: Wojciech Ohlaszeny

Schola FIO podczas Mszy Św. dla motocyklistów 7.05.2016r.

Schola FIO podczas Mszy Św. dla motocyklistów 7.05.2016r.

PŁYTA PT. "DNIA JEDNEGO" Z KOLĘDAMI I PASTORAŁKAMI WYDANA W ROKU 2015

Schola FIO podczas nagrywania płyty z kolędami i pastorałkami 19.11.2015r.

Schola Fio podczas I Komunii Świętej 17.05.2015r.

Schola Fio podczas promocji książki pt. Album Rychtala 5.03.2015r.

WIELKI SUKCES FIO !

Dnia 18 stycznia 2015 r. w Sanktuarium Maryjnym na Pólku pod Bralinem po Mszy Św. odbyło się ogłoszenie wyników III edycji Międzygminnego Festiwalu Kolęd i Pastorałek oraz Koncert Galowy, na którym wystąpili laureaci Festiwalu. Organizatorem konkursu, jak co roku, była Szkoła Podstawowa w Bralinie przy współpracy z Urzędem Gminy Bralin oraz Parafią Rzymskokatolicką pw. Św. Anny w Bralinie. W zmaganiach uczestniczyli uczniowie 17 szkół podstawowych z terenu powiatu kępińskiego. Uczestnicy prezentowali się w dwóch grupach wiekowych – uczniowie klas I – III oraz uczniowie klas IV-VI. W ramach każdej z grup wyróżniono dwie kategorie – soliści oraz duety, zespoły i chóry. W grupie wiekowej uczniów klas I – III w kategorii soliści I miejsce zajął uczeń Szkoły Podstawowej im. Bojowników o Wolność i Demokrację w Rychtalu Kamil Kowalski, który zaśpiewał utwór „Nowy Rok – Hop!”. W grupie wiekowej uczniów klas IV – VI w kategorii soliści II miejsce zajęła uczennica Szkoły Podstawowej im. Bojowników o Wolność i Demokrację w Rychtalu Hanna Talar śpiewająca utwór „Święta Święta”. W zmaganiach konkursowych uczniów wspierała opiekun – Pani Marlena Opac. W grupie wiekowej uczniów klas IV – VI w kategorii duety, zespoły i chóry I miejsce zdobyła Schola FIO pod kierunkiem Pani Marleny Opac i Pana Tomasza Talara. Zespół wykonał utwór „Dnia jednego o północy”. 

Schola Fio podczas Komunii Św. rocznicowej dzieci klas trzecich 18.05.2014r.

Na wspólnej fotografii w niedzielę Najświętszej Rodziny 2013r.

OGNISKO ZORGANIZOWANE DLA SCHOLI W OGRODZIE PRZY KOŚCIELE W RYCHTALU W LIPCU 2013R. 

KONTO PARAFIALNE

Spółdzielczy Bank Ludowy Kępno / o. Rychtal 27 8413 0000 0500

1443 2000 0002

Dzisiaj jest

niedziela,
28 maja 2023

(148. dzień roku)

Święta

Niedziela, VIII Tydzień zwykły
Rok A, I
Niedziela Zesłania Ducha Świętego

Licznik

Liczba wyświetleń:
5563136

Wyszukiwanie