Instytut Ks. Piotra Skargi nie jest katolicki

Komunikat Kurii Krakowskiej

Dotyczący Stowarzyszenia im. Ks. Piotra Skargi

Kuria Metropolitalna w Krakowie otrzymuje liczne zapytania o „Stowarzyszenie Kultury Chrześcijańskiej im. Ks. Piotra Skargi” z Krakowa, względnie o związaną z nim Fundację „Instytut Edukacji Społecznej i Religijnej im. Ks. Piotra Skargi”, które rozsyłają do osób prywatnych korespondencję z prośbą o przekazywanie datków pieniężnych w zamian za wysyłanie publikacji religijnych. Wierni niejednokrotnie uskarżają się na natarczywy ton korespondencji, w której Stowarzyszenie w sposób uciążliwy narzuca kontynuowanie kontaktów i zamawianie dalszych materiałów. „Stowarzyszenie Kultury Chrześcijańskiej im. Ks. Piotra Skargi” jest organizacją prywatną, założoną przez osoby świeckie, nie powiązaną instytucjonalnie z Kościołem i działającą na własną odpowiedzialność. Stowarzyszenie nie przedstawiło swego statutu do aprobaty władzy kościelnej, dlatego nie może być traktowane jako uznane przez Kościół stowarzyszenie wiernych (kan. 299 § 3). W latach ubiegłych wszystkie Kurie Metropolitalne i Diecezjalne w Polsce otrzymały komunikaty w tej sprawie. W komunikacie z dnia 17 grudnia 2001 r. Arcybiskup Krakowski, Kardynał Franciszek Macharski informował m.in., że „Stowarzyszenie Kultury Chrześcijańskiej im. Ks. Piotra Skargi nie posiada aprobaty Kurii Metropolitalnej w Krakowie, ponieważ się o nią nie zwracało, chcąc prowadzić działalność niezależnie od władzy kościelnej”. W piśmie z dnia 28 października 2002 r. ówczesny Biskup Pomocniczy Archidiecezji Krakowskiej, Ks. Bp Kazimierz Nycz powiadamiał, iż Stowarzyszenie oraz Instytut nie posiadają aprobaty Arcybiskupa Krakowskiego, a podejmowane przez nie inicjatywy religijne nie zostały uzgodnione z Kurią Metropolitalną w Krakowie. W związku z licznymi zapytaniami w tej sprawie uprzejmie informujemy, że powyższe wyjaśnienia pozostają w dalszym ciągu aktualne.

Ks. dr Piotr Majer
Kanclerz Kurii

OGŁOSZENIA PARAFIALNE

Z przyczyn losowych zwolniły się 2 miejsca na czterodniową pielgrzymkę samolotem do Rzymu w dniach od 16 do 19 października tego roku. Cena od osoby to 1850 zł. + 70 euro + dwa dojazdy lotnisko- Rychtal czyli 1920 + 70 euro.

W tym roku Msza Św. na rozpoczęcie sezonu motocyklowego będzie w sobotę 5 maja o godz. 13.00 w rychtalskim kościele. Ofiary składane na tacę przekażę dzieciom z Domu Dziecka w Namysłowie. Proszę, by motocykle ustawiać wokół kościoła, gdzie zostaną poświęcone na zakończenie uroczystości a motocyklistów i motocyklistki zapraszam do kościoła. Parada tradycyjnie ulicami: Kępińską, Słoneczną, Nowym Osiedlem, Ogrodową i Namysłowską. Zapraszam wszystkich pasjonatów dwóch kółek do wspólnej modlitwy. Ks. Mariusz

"DZIEL SIĘ TYM CO MASZ, JAKBY OD TEGO ZALEŻAŁ LOS CAŁEGO ŚWIATA"

Szkoła Podstawowa w Rychtalu do końca kwietnia prowadzi zbiórkę środków czystości, wyprawek dla niemowląt, zabawek, artykułów pierwszej potrzeby i żywności dla Domu Ochrony Życia Poczętego w Odolanowie. Jest to wyjątkowe miejsce. Nie tylko, ze względu na lokalizację w rejonie Parku Krajobrazowego Doliny Baryczy. Jest to prawdziwy „DOM”, prowadzony przez siostry ze Zgromadzenia Sióstr Jezusa Miłosiernego, które przygotowały w nim schronienie dla kobiet oczekujących potomstwa, a nie mogą być we własnym domu. Historia każdej kobiety jest skomplikowana i inna. Dom ma za zadanie pomóc kobietom, których życie się tak skomplikowało, że po ludzku nie widać już dróg wyjścia. W tym domu płonie ognisko, które daje miłość i opiekę tym, którzy jej potrzebują jeszcze przed narodzeniem. Pełne miłości słowa, które płyną od sióstr oraz wszystkich dobrych ludzi, którym nie jest obojętny los samotnych matek i ich dzieci, stają się kamieniem węgielnym w naprawianiu relacji tych kobiet, które przechodzą przez ciężki okres w życiu. Artykuły proszę przynosić do budynku klasztoru w Rychtalu w godzinach trwania nauki szkolnej.

wtorek,
24 kwietnia 2018

Wtorek, IV Tydzień Wielkanocny
Rok B, II