Menu

KAZIMIERZ EITNER

Ostatni przedwojenny komendant posterunku Policji Państwowej w Rychtalu. Więzień obozu w Ostaszkowie. Zamordowany wiosną 1940r. w Kalininie (Twer). Pochowany w Miednoje.

NIEZWYKŁA POSTAĆ RYCHTALSKIEGO POLICJANTA MOŻEMY POZNAĆ DZIĘKI UPRZEJMOŚCI P. MATEUSZA LEWKA AUTORA KSIĄŻKI: " GRANATOWI BOHATEROWIE ZIEMI KĘPIŃSKIEJ", KTÓRA ZOSTAŁA WYDANA W 2020 ROKU STARANIEM STOWARZYSZENIA "NASZ BEZPIECZNY POWIAT KĘPIŃSKI" 

Kazimierz Eitner w mundurze służbowym w 1929 r.

Odznaczony: Medalem za Wojnę 1918-1921, Medalem Dziesięciolecia Odzyskania Niepodległości. Postanowieniem Prezydenta RP z dnia 5 października 2007 r. awansowany do stopnia aspiranta. Dekretem Prezydenta RP na Uchodźstwie w Londynie, Stanisława Ostrowskiego, z dnia 11 listopada 1976 roku odznaczony Orderem Virtuti Militari (nr 14384). Krzyż został zawieszony na Pomniku Katyńskim w Londynie.

Kazimierz Eitner -  s. Wojciecha i Anny z d. Frąckowiak, ur 16 lutego 1888 r. w Gostyniu. W młodości przyuczał się do zawodu stolarza. Z rodzinnego Gostynia wyjechał do Niemiec w poszukiwaniu pracy. Zamieszkał w Neukölln (dzielnica Berlina). Brał czynny udział w działalności miejscowego Towarzystwa Gimnastycznego „Sokół”, gdzie poznał swoją przyszłą żonę pochodzącą z Trzemeszna k. Poznania, Marię Rydlewicz.

Kazimier Eitner i Maria Rydlewicz – zaręczyny Neukölln 1914 r.

Eitnerowie pobrali się w 1914 roku. W 1915 na świat przyszedł ich syn – Jarogniew, rok później córka Janina.

Uroczystość weselna Kazimierza Eitnera i Marii Rydlewiczówny. W pierwszym rzędzie: Jadwiga Rydlewicz (siostra Marii – druga prawej), Irena Szyperkowska (kuzynka Marii); w drugim rzędzie: Maria Eitner i Kazimierz Eitner.

W okresie I wojny światowej Kazimierz Eitner został wcielony do armii pruskiej. 

Kazimierz Eitner w mundurze pruskim z rodziną. Od lewej: Franciszek Rydlewicz (brat Marii Eitner), Maria Eitner z synem Jarogniewem, Elżbieta Rydlewicz (matka Marii Eitner), Kazimierz Eitner. Berlin - Neukölln 1915 r.

Po zakończeniu I wojny rodzina Eitnerów wróciła do rodzinnego Gostynia. 

Majówka Towarzystwa Przemysłowego 1918 r. U dołu: Elżbieta Rydlewicz (matka Marii Eitner) z wnukami Janiną i Jarogniewem Eitner; u góry Maria Eitner (druga z prawej), Kazimierz Eitner (trzeci z prawej)

Od 26 sierpnia do 10 października 1919 roku był Kazimierz Eitner odbył kurs Żandarmerii Krajowej w Poznaniu, który ukończył z wynikiem ogólnym dobrym. Jeszcze w 1919 wstąpił w szeregi Policji Państwowej województwa poznańskiego. 29 czerwca 1922 ukończył Szkołę Przodowników Policji Państwowej w Głównej Szkole Policyjnej w Warszawie. Eitner w trakcie kursu osiągnął bardzo dobre wyniki i w ocenie końcowej został uznany za „bardzo uzdolnionego do zawodowej służby policyjnej”. Tego samego roku został skierowany do służby w Komisariacie Policji Państwowej w Mikstacie (wówczas powiat ostrowski, później kępiński). W Mikstacie pracował do 1929 roku. Tutaj urodziły się kolejne córki: Urszula i Kazimiera.Rozkazem nr 297 z dn. 24 czerwca 1929 roku został przeniesiony na Posterunek Policji Państwowej w Opatowie na stanowisko komendanta posterunku. Następnie krótko pracował na posterunku w Podzamczu. 

świadectwo przodowników: świadectwo ukończenia przez Kazimierza Eitnera Szkoły Przodowników Policji Państwowej przy Głównej Szkole Policyjnej w Warszawie

świadectwo przodowników: świadectwo ukończenia przez Kazimierza Eitnera Szkoły Przodowników Policji Państwowej przy Głównej Szkole Policyjnej w Warszawie

Rodzina Eitnerów. Mikstat 1923 r. W pierwszym rzędzie od lewej: Jarogniew Eitner (syn), Maria Eitner z córką Kazimierą, Kazimierz Eitner. Z tyłu: nieznana kobieta z Urszulą Eitner.

Rozkazem nr 487 z 24 lutego 1934 roku został delegowany na stanowisko komendanta Posterunku Policji Państwowej w Rychtalu. Tutaj służył do września 1939 r.

Kazimierz Eitner z policjantami PP w Rychtalu przed wejściem do budynku posterunku (obecnie budynek Urzędu Gminy w Rychtalu)

K. Eitner z rodziną lata 1935-36 Rychtal

K. Eitner z żoną i córką lata 1937-9 Rychtal.

Kazimierz Eitner zdjęcie z 1939 r.

Po 1 września 1939 r. nie ewakuował się wraz rodziną. W nieznanych okolicznościach znalazł się na terenach zajętych przez wojska sowieckie. Najprawdopodobniej na wschód dotarł wraz z innymi policjantami z rejonu kępińskiego, którzy w kierunku granicy wschodniej przemieszczali się na rowerach. Został aresztowany i uwięziony w obozie dla jeńców wojennych w Ostaszkowie. 24 grudnia 1939 roku przesłał swoją ostatnią wiadomość do swojego szwagra - Franciszka Rydlewicza – mieszkającego w Trzemesznie o treści:

"Jestem w Rosji – czuję się zdrowy. Do Marychny pisałem dotąd nie mam odpowiedzi i nie wiem gdzie się moja rodzina znajduje. Proszę odebraną kartkę im posłać. Ze mną jest kolega mój Karol Gendaszek z Kępna. Proszę również zawiadomić Gostyń Kolejowa 27. Eufemia Eitner. Ściskam wszystkich. Kazimierz"

Kartka z więzienia w Ostaszkowie: ostatnią wiadomość jaką Kazimierz Eitner przesłał do swoich najbliższych. Karta datowana na 24 grudnia 1939 r.

Kartka z więzienia w Ostaszkowie: ostatnią wiadomość jaką Kazimierz Eitner przesłał do swoich najbliższych. Karta datowana na 24 grudnia 1939 r.

Jak wynika z dziennika Jarogniewa Eitnera (syna Kazimierza Eitnera, który wraz z matką i siostrami został aresztowany przez NKWD, a następnie cała rodzina została zesłana w głąb ZSRR). Kartka ta dotarła do nich pod koniec marca 1940 roku:

"31 marca otrzymaliśmy pierwszą wiadomość od Ojca, że jest w niewoli w Ostaszkowie pod Moskwą. Od tego czasu żadnej wiadomości. Na wiosnę siostra Jana i Ula otrzymały prace w kołchozie rolnym w Skmiłówku z tego żyliśmy do czasu wywiezienia. W połowie kwietnia zamieszkała z nami Mania z Kołomyi, której męża wywieziono do Rosji. Jako uciekinierka chciała wyjechać do Niemiec. Nie udało jej się i obecnie jest z nami. Oto pokrótce nasze dotychczasowe losy do czasu wywiezienia. Z braku papieru szerzej się nie rozpisuję, gdy nie padają najważniejsze fakty dla zapamiętania. Nadmieniam, że z Poczajowa wszyscy uchodźcy już dawno wyjechali przez Przemyśl do swych stron. Reszta pojechała w maju. Lecz jaki ich los nie wiem. Sądzę, że nie lepszy pod knutem Niemca, niż nasz tutaj w lasach nadwołżańskich".

W dniu 4 kwietnia 1940 roku Kazimierz Eitner został przekazany do dyspozycji szefa NKWD w Kalininie (obecnie Twer). Został zamordowany pomiędzy 5 a 6 kwietnia 1940 roku,a  następnie jego ciało zostało wrzucone do zbiorowych mogił lesie w pobliżu miejscowości w Miednoje, gdzie obecnie znajduje się największa na świecie policyjna nekropolia. Jest jednym z 17 policjantów Komendy Powiatowej Policji Państwowej w Kępnie - ofiar tzw. zbrodni katyńskiej. Jego nazwisko widnieje na Pomniku Pamięci Policjantów Policji Państwowej Ziemi Kępińskiej Zamordowanych w Sowieckich i Hitlerowskich Obozach Zagłady, który znajduje się przed siedzibą obecnej Komendy Powiatowej Policji w Kępnie.

Najbliższa rodzina Kazimierza Eitnera została aresztowana we Lwowie 30 czerwca 1940 r. i deportowana w region Maryjskiej Autonomicznej Socjalistycznej Republiki Radzieckiej (ok. 750 km. na wschód od Moskwy), gdzie pracowali przy wyrębie lasu. Następnie wraz z armią gen. Andersa przeszli przez Kazachstan, Uzbekistan aż do Iranu, skąd dalej trafiła do obozu dla uchodźców w Tanganice (obecnie Tanzania), gdzie przebywali od 1943 do 1950 roku, a następnie wyemigrowali do Kanady. Potomkowie Kazimierza Eitnera: Kazimierz Eitner - wnuk – mieszka w Stanach Zjednoczonych, wnuczka Elżbieta Eitner – w Kanadzie.

Mateusz Lewek Kępno 2020r.

Rodzina Eitnerów – Maria Eitner (żona Kazimierza Eitnera, trzecia od prawej) wraz z dorosłymi dziećmi w obozie dla uchodźców w Afryce. Tengeru rok 1947.

84. ROCZNICA SOWIECKIEJ ZBRODNI NA POLICJANTACH POLICJI PAŃSTWOWEJ II RP

10 maja 2024 roku na placu Komendy Powiatowej Policji w Kępnie odbył się doroczny Apel poświęcony kolejnej rocznicy Sowieckiej Zbrodni na Policjantach Policji Państwowej II RP. Jednym z nich był przod. Kazimierz Eitner komendant posterunku Policji Państwowej w Rychtalu. 

Gablota z sali pamięci Komendy Powiatowej w Kępnie upamiętniająca przod. Kazimierza Eitnera.

KONTO PARAFIALNE

Spółdzielczy Bank Ludowy Kępno / o. Rychtal 27 8413 0000 0500

1443 2000 0002

Dzisiaj jest

środa,
09 października 2024

(283. dzień roku)

Święta

Środa, XXVII Tydzień zwykły
Rok B, II
Dzień Powszedni albo wsp. św. męcz. Dionizego, biskupa, i Towarzyszy albo wsp. św. Jana Leonardiego, prezb.

Licznik

Liczba wyświetleń:
6435454

Wyszukiwanie